"stop det her," siger borgmester
Enorme mængder grus og sten, der er levested for fisk, kan blive fjernet fra farvande, hvor der bruges millioner på genopretning.
Stor vrede over forsøg på at redde sommerhuse – "stop det her," siger borgmester
Uddrag af artikel fra TV2 nyheder den 20. september 2026
Alexander Kloppenborg Lunde, Christian Steffens Nielsen Therkildsen TV2 Østjylland
241.000 kubikmeter havbund i det østjyske farvand kan blive suget op for at beskytte huse og sommerhuse langs Nordsjællands kyst mod stormfloder og høje vandstande.
Tre nordsjællandske kommuner planlægger at bruge grus og sten fra havbunden til et stort kystbeskyttelsesprojekt.
Men spørger man den mangeårige fisker på Samsø, Mogens Vollbrecht, vil det være ødelæggende for havmiljøet og livet under vandet.
- Det vil blive til et dødt farvand ligesom meget andet, der er dødt. Det er et af de få steder, hvor der endnu er bare lidt liv, siger han til TV 2 Østjylland.
- Forbyd det
Siden stormen Bodil for 13 år siden tog store bidder af Nordsjællands kyst, har kommunerne Halsnæs, Gribskov og Helsingør samarbejdet om projektet 'Nordkystens Fremtid'.
De vil lave kystbeskyttelse ved blandt andet at fodre kysten med sand, grus og mindre sten. Sand til projektet kan findes lokalt, men grus og sten har man ikke.
Derfor søgte projektet i 2025 om tilladelse til at slæbe næsten en kvart million kubikmeter grus og sten op fra havbunden sydøst for Samsø på den anden side af Storebælt.

Gruset og stenene på havbunden gør området til et godt sted at indvinde råstoffer, men af samme grund er det et af de sidste steder i nærheden af Samsø, hvor fiskebestanden trives, fortæller fiskeren Mogens Vollbrecht:
- Man snakker meget om, at nu skal der gøres noget for havet, og så gør man det modsatte. Det er fuldstændig nonsens. Du tager med den ene arm og giver med den anden. Om 30 år vil vi forbande dem, der har givet lov til det. Og han er ikke den eneste lokale, der er modstander af råstofindvindingen.
Også øens borgmester Per Urban Olsen (K) har taget sagen op.
Han opfordrer kraftigt miljøminister Maria Reumert Gjerding (SF) til at indføre et forbud.
- Stop det her. Find andre tekniske løsninger. Man skal ikke have lov til det her. Vi ønsker alle sammen liv i havet. Stop dog tyveriet af fiskenes levesteder, siger borgmesteren.
